היסטריה והונאה

שרה ווטרס: זרעים של חיבה
מאנגלית:
הוצאת ינשוף


עבודה רבה השקיעה שרה ווטרס בספר הזה. הסופרת היא אחת הכוכבות הצעירות בשמי הספרות האנגלית בשנים האחרונות, וארבעת הרומנים שפירסמה עד כה מתרחשים בתקופות קודמות ודרשו לא מעט מחקר. הרומן הראשון שלה, Tipping the Velvet ( 1), שהגיע אלינו בצורת סידרה טלויזיונית של הבי-בי-סי, היה סיפור נועז המתרחש בשלהי המאה ה 19- , על שתי צעירות לסביות המופיעות בתיאטרון הבידורי של התקופה. הספר שלפנינו אף הוא מתרחש במחצית השנייה של המאה התשע-עשרה, וכל דמויותיו העיקריות נשים. העלילה נעה בין שלושה מוקדים: בית בורגני מהוגן, חבורת "ספיריטואליסטים" - היינו, "מדיומים" המקשרים אנשים עם יקיריהם שמתו - ואגף הנשים בבית-כלא לונדוני בשם מילבאנק. בחורה אמידה בשם מרגרט, השרוייה באבל על מותו לא-מכבר של אביה, לוקחת על עצמה עבודת צדקה - פעילות מקובלת בקרב הנשים מן המעמדות הבינוניים והגבוהים - כדי להסיח את דעתה. היא בוחרת להיות מבקרת קבועה בכלא הנשים, בו תפקידה לשוחח עם האסירות, לרומם את מחשבותיהן ולכוונן לכיוונים חיוביים ומוסריים. שם היא פוגשת את סלינה דוז, מדיום ידועה שנכלאה בעקבות תלונה של אחת מלקוחותיה, ונמשכת אליה כבחבלי קסם, פשוטו כמשמעו.

המשך...

תענוג!

מריו ורגס יוסה: תעלוליה של ילדה רעה
מספרדית: טל ניצן
אחוזת בית, הוצאת ספריםלא בכל יום נופל לידי ספר שאינני מצליחה להניח מן היד. הסיפור הזה, המסופר על ידי דמות המקבילה למחבר בגיל וברקע משפחתי, מתחיל בשנות החמישים בעיר לימה, בירת פרו. ילדי בית הספר התיכון מוקסמים מהופעתן של שתי נערות שובבות שהגיעו מצ'ילה, והן יותר נועזות וחצופות מן הבנות המקומיות. עד מהרה המספר מתאהב באחת מהן, הנקראת לילי, ויחסו אליה לא משתנה גם כאשר מתברר שהיא איננה מה שאמרה שהיא.

המשך...

ילדי גן-העדן

מרגרט אטווד: בז וניאלה
מאנגלית: עמנואל לוטם
כנרת בית הוצאה לאור

כוחו של סיפור מדע-בדיוני (בהבדל מפנטזיה) הוא בקשר שלו עם המציאות בה נכתב, וספרה החדש של מרגרט אטווד נוגע ישירות למציאות המדעית-חברתית בה אנו חיים כעת. כאילו כדי להמחיש זאת, הופיע לא מזמן מאמר מאת הפיסיקאי הנודע פרימן דייסון בכתב-העת 'ניו סיינטיסט', שתיאר עתיד קרוב בו אפילו תלמידי בית-ספר יבצעו ניסויים גנטיים וייצרו בעלי-חיים חדשים, שישלבו תכונות של כמה יצורים שונים - 'למשל היפופוטם עם קנגורו'... התגובות למאמר לא אחרו לבוא, ורובן ככולן היו מודאגות ושליליות. אבל בימים אלה ממש מגדלים בעולם עיזים מהונדסות גנטית שחלבן מכיל את החומר ממנו עכבישים טווים את קוריהם, עגבניות המכילות גנים של דגים המקנים להן עמידות בפני כפור, חזירים מהונדסים גנטית שגופם מייצר חומצות שומניות אומגה 3- כמו דגי-ים. חזירים מהונדסים שאפשר יהיה להשתמש באבריהם הפנימיים להשתלה בבני אדם גם כן כבר בדרך אלינו.

המשך...

אהבות נכזבות

גבריאל גרסיה מארקס: זיכרונות מהזונות העצובות שלי
מספרדית: טל ניצן
הוצאת עם עובד / הספריה לעם


"הכוח העצום המניע את העולם אינו האהבות המאושרות אלא הנכזבות," אומר הגיבור ומספר הספר (עמ' 63 ). מרסל פרוסט היה בוודאי מסכים איתו. אבל גם פרוסט כתב בעיקר על אהבה צעירה, כי הנעורים הם הטריטוריה הטבעית של הרגש הארוטי, ואילו אהבה בגיל מבוגר נתפסת כמעט תמיד כמבישה. "אשמאי זקן", "זקנה פתטית", ועוד מיני תארים מודבקים לאוהבים הקשישים. הגדיל לעשות תומאס מאן בסיפורו "מוות בוונציה", בו אדם שכלתן איש בגיל העמידה יורד מן הפסים כשהוא מתאהב בנער יפה תואר. לא כך ראו את הדברים אנשי התרבות ההלנית-רומית - דוגמה ידועה היא אהבתו של הקיסר הרומי אדריאנוס לאנטינואוס, הנער היפה מביטיניה.

המשך...

על הסף

ד. ה. לורנס: בנים ואוהבים
מאנגלית: מירה נרקיס
פן הוצאה לאור / ידיעות אחרונות / ספרי חמדהשנה היא 1913 . זעזועים חזקים מורגשים ברחבי העולם המערבי - לא מכבר ( 1912 ) טבעה ספינת
הענק, פאר התעשייה המודרנית, 'טיטאניק', במסעה הראשון. בבלקנים נלחמת האימפריה העותמנית
מלחמת מאסף על שרידי שלטונה. גם האימפריות הגדולות האחרות שוב אינן כה בוטחות - בריטניה
למדה לקח מר במלחמתה עם הבורים בדרום אפריקה. האימפריה הרוסית נחלה תבוסה במלחמתה עם
יפן. בעולם התרבות האירופי נושבות רוחות מוזרות וטורדות - ניטשה ופרויד, מרקס ואיינשטיין
מערערים את מה שנראה כעולם סולידי ובטוח. והנשים נאבקות - לא פחות ולא יותר - למען שיוויון
זכויות.

המשך...

והרשות נתונה

דונה טארט: ההיסטוריה הסודית
תרגום: ורד שוסמן
הוצאת כתר


אחת
ההנאות של הקורא המתמיד - כולל כמובן מבקרי ספרות - היא לפתוח ספר שאינכם יודעים עליו דבר ולגלות יצירה ספרותית מעולה. רומן הביכורים של דונה טארט מפתיע מכל הבחינות - הוא אינו ספר 'נשי', אינו אגוצנטרי, אינו מתיימר לשקף את חייה של המחברת או החברה בה גדלה. אלמלא ידעתי שהמחברת היא אשה צעירה וזהו סיפרה הראשון הייתי מנחשת שהספר נכתב על ידי סופר בגיל העמידה, בעל ניסיון עשיר והשכלה רחבה. הספר מתרחש בקולג' קטן בניו-אינגלנד, מקום בו לומדים בדרך כלל בניהם ובנותיהם של האמריקאים האמידים והעשירים, יחד עם אי-אלה סטודנטים מרקע פחות מבוסס שזכו במילגה. אבל אין זה ספר קמפוס בנוסח דייויד לודג', כי אם סיפור מעשה שיש בו כדי להזכיר יצירות קלאסיות מן המאה ה -19 , וזאת מבלי להיראות מיושן. יש כאן משהו מ'שדים' של דוסטוייבסקי ומשהו מ'דיוקן של גברת' של הנרי ג'יימס, אם כי ההשוואות האלה אינטואיטיביות ואתקשה להוכיח אותן.

המשך...

חזרה לשורשים

דונה טארט: הידיד הקטן
מאנגלית: חגי ברקת
כנרת, זמורה-ביתן, מוציאים לאור


ספרה
הראשון של דונה טארט, 'ההיסטוריה הסודית', ראה אור כאשר היתה צעירה מאוד וזכה לתשבחות נלהבות, תרגומים בשפע, וציפייה לספרים מרשימים בהמשך. הספר היה בהחלט יומרני - היה בו ריחוק אינטלקטואלי עם רמזים מחושבים לרומנים קלאסיים של דוסטוייבסקי והנרי ג'יימס. אבל תכונות אלה אינן פסולות כשהן מוגשות על ידי יוצרת צעירה ומוכשרת. ואז עברו עשר שנים לפני שהופיע ספרה השני, זה שלפנינו, ועורר השתאות רבה. במקום הקולג' היוקרתי- מרוחק - עיירה קטנה במיסיסיפי בשנות השבעים, במקום סטודנטים מבריקים - ילדים בני שתים-עשרה, במקום הורים עשירים - משפחה צנועה, לא מעשירי הדרום אך גם לא מן העניים. ברור שהמחברת החליטה "לחזור לשורשים", להקשר החברתי ממנו באה, לפני שכישרונותיה הבולטים הזניקו אותה לבנינגטון קולג' היוקרתי, שסיפק את הרקע לספרה הראשון.

המשך...

הספר שקוּטזי לא כתב

מארק בר : ריח תפוחים
תרגמה מאנגלית הדס וייס
הוצאת מבעמַרנוּס הוא ילד בן עשר - נבון , עליז , חברותי , תלמיד טוב בבית הספר ועוזר לחבריו בחשבון . מרנוס מעריץ את אביו הגנרל , הגברי והסמכותי , ואת אימו העדינה והמוסיקלית , טובת- הלב , אבל די מסוייג ביחסו לאחותו הגדולה אילזה בת השש-עשרה . המשפחה חיה בבית מרווח ונוח המשקיף על מפרץ מרהיב שבו בעבר אפשר היה לצפות בלהקות לווייתנים , וגם היום הוא מושך אליו המוני דייגים . בקיץ יוצאת המשפחה לבית נופש , יחד עם המשרתת דורין ... לכאורה , זוהי תמונה אידילית , וכך גם חש הילד - עולמו נראה שלֵו והוגן . החברה אליה הוא משתייך ידעה בעבר קשיים וסבל , אבל כעת היא מבוססת ובוטחת .

המשך...